`

Home

APSSDC Recruitment Drive on 20-October-2018.Clcik Here for More Info     Submit Your Reminiscences of Dr I Gopal Reddy       Pradhan Mantri Kaushal Vikas Yojana (PMKVY-TI) SKILL TRAINING PROGRAM Registration Process Started 2018-19      JAPANESE ENDOWED COURSE MOU With N.B.K.R.IST     For Admissions & Information Centers          IRCS-AP conferred "Best Educational Institute Award in AP"  for 2017-18       The Management, Staff & Students Congratulate Mr.G.R MadhuSudhan on securing State II Rank in Group-I Services and opting as Deputy Collector       CSI Conferred three awards to our institution 1. Best Accredited Student Branch Award (2nd time consecutively) 2. Highest Committed Student Branch Activist Award- Ms.Sandhya IV CSE 3. Longest Continuous SBC Award -Dr.S.Maruthuperumal        B.Tech Programs(CIVIL,CSE,ECE,EEE,ME) have been Accredited by NBA under Tier - I       Click Here for NIRF Data        D-Link Academy's Center of Excellence for Network.     The only college from SPSR Nellore district got awarded College with Potential for Excellence status by UGC, New Delhi.               
CSS MenuMaker

ASSOCIATION

Sl.no

Date

Name of the event

Prize won

Name of the students

Students class

1

28.03.2014

SKETCH THE PERSONALITY

1

1.T.Hareesh

2.K.Srinivasateja

3.K.Suman Raj

III Year

     

2

1.K.Dayakar

2.N.Suresh

3.K.Balakesavulu

III Year

     

3

1.M.Sandeep

2.Y.Kranthi

3.Lokesh Babu

III Year

2

20.02.2014

DUMB CHARADES

1

1.T.Yedukondalu

2.K.Chiranjeevi

3.M.Keerthi

III Year

     

2

1.K.Hima Sagar

2.P.Sujith

3.D.Vardhan

4.K.Balakesavulu

5.R.Harish

6.M.Mahesh

III Year

     

3

1.E.V.NaveenGoud

2.K.Srinivas Teja

3.K.Surya

4.S.V.S.Naveen

5.D.Dharan Sai

6.Chaitanya

7.K.Suman Raj

III Year

       

8.M.V.Revanth

9.M.Saiyaswth

II Year

3

07.02.2014

IN IT TO WIN IT

1

1.U.Gaffar

2.S.K.Javeed

3.M.Saiyaswanth

II Year

     

2

1.D.Venkatesh

2.K.Suman Raj

3.D.Vaishwanth

III Year

     

3

1.T.Chaitanya

2.M.G.Maheswar Reddy

III Year

4

31.01.2014

KNOWLEDGE BUZZ

1

1.M.Lokesh Babu

2.P.Maheshwar

3.K.Nikhil Bhushan

II Year

     

2

1.K.Suman Raj

2.M.Saiyashwanth

 

3.S.K.Javeed

III Year

II Year

II Year

     

3

1.D.Vardhan

2.K.Himasagar

3.P.Sujith Kumar

III Year

5

12.11.2013

GENERAL QUIZ

 

1

1.M.Lokesh Babu

2.K.Nikhil Bhushan

3.P.Maheshwar

II Year

     

2

1.T.Hareesh

2.K.Srinivas Teja

3.C.H.S.V.Lokesh

III Year

     

3

1.D.V.Anvesh

2.S.Jithinkumar

3.K.Divinash

II Year

       

1.S.V.S Naveen

2.K.Surya V Reddy

3.A.Prathap Reddy

III Year

SL.NO

DATE

NAME OF THE EVENT

PRIZE WON

NAME OF THE STUDENTS

STUDENTS CLASS

1

19.12.2014

DUMB CHARADES

1

1.P.KAMALHASAN

2.SUJITH KUMAR

3.NIRANJAN

II YEAR

     

2

1.M. SIVASANKAR

2.E. RAJA SEKHAR

3.K.SAI PAVAN

II YEAR

2

10.10.2014

TECHNO BUZZ

1

1.G.GAFFAR

2.S.JITHIN KUMAR

3.Y.SAI AKHIL

4.B.THEJA

III YEAR

     

2

1.K.SAI PRANAV

2.D.SAI SRI HARSHA

3.M.LOKESH BABU

4.D.V.ANAVESH

II YEAR

         

III YEAR

3

26.09.2014

FUN FIZZ

1

1.CH.S.V.LOKESH

2.D.DHARANSAI

3.K.SURYA VAMSEEDHAR

IV YEAR

     

2

1.B.AKHIL

2.Y.CHANDU KRISHMA

3.S.YAJANTH

II YEAR

4

19.09.2014

PART PICTO

1

1.P.MAHESWAR

2.A.PRASSANA KUMAR

3.D.PARTHASARATHI

III YEAR

     

2

1.N.SATHISH

2.B.TEJA

3.T.SREENADH

4.T.SAIMAHESH

III YEAR

5

22.08.2014

TECHNO DISC

1

1.SANDEEP

IV YEAR

     

2

1.CHANDRA SEKHAR

III YEAR

6

01.08.2014

QUICK FIX

1

1.P.MAHESWAR

2.D.PARTHASARATHI

3.R.PRASSANA KUMAR

4.B.GOVARDHAN

III YEAR

     

2

1.CH.S.V.LOKESH

2.K.SURYA VAMSEEDHAR

3.BVENKATA RAMUDU

4.SK.JAVEED BASHA

5.P.ARUN KUMAR

6.A.PRATAP REDDY

7.P.MUKHESH

IV YEAR

7

08.08.2014

BRAIN TRIVIA

1

1.B.VANITHA

2.D.VEENA DEVI

3.P.RAGHAVI

4.B.THANUJA

III YEAR

 

 

   

2

1.Y.Sai akhil

2.C.Thagarajan

3.T.Sreenadh

4.B.Sai baba

II Year

 

2015-16

SL.NO

DATE

NAME OF THE EVENT

PRIZE WON

NAME OF THE STUDENTS

STUDENTS CLASS

1

31.12.2015

TOOLS UNLOCK

1

2

1.M.SIVA SANKARREDDY

2.CH.SAI LASYAPRIYA

III YEAR

 

2

11.09.2015

TEST UR SELF

1

1.Y.CHANDU KRISHNA

2.V.MOHAN KRISHNA

3.AMD.MUSTAQ

III YEAR

2

1.B.DINESH KUMAR

2.R.YEKAMBARAM

3.S.SAI RAM

II YEAR

3

21.08.2015

CHECK YOUR BASICS

1

1.S.SAI RAM

2.B.SHIVA GANESH

3.B.DINESH KUMAR

4.R.YEKAMBARAM

II YEAR

2

1.D.VEENA DEVI

2.CH.DRUTHI

3.T.TANUSHA

4.P.CHANDI PRIYA

III YEAR

4

14.08.2015

TRAIN YOUR BRAIN

1

1.K.KATHIKEYA

2.L.CHANDRAHAS

3.K.SUNDEEP

4.A.KARTHIKYA

III YEAR

2

1.M.SIVASANKAR

2.B.RAJESH

3.D.SAI SRIHARSHA

III YEAR